I februari 2022 påbörjades en totalrenovering av fastigheten Grev Tureplan i Stockholms innerstad på totalt 11 000 kvadratmeter plus 1 000 kvadratmeter tillbyggnad i form av ett nytt våningsplan.
– Att jobba med en äldre fastighet innebär alltid överraskningar och det hade vi en hel del även här. Det krävs att man snabbt kan ställa om när något dyker upp och i det arbetet hade vi bra hjälp av våra digitala system och det ”trafikljus” som vi tog fram till det här projektet, säger Karl Svansbo, Bas-U på Byggstyrning.

Byggstyrning i Mälardalen har arbetat digitalt sedan 2017 men försöker i varje projekt höja ribban ytterligare och på Grev Tureplan blev det tydligt hur den digitala informationen inte bara höjde säkerheten utan även byggde laget på arbetsplatsen.
– Vi hade redan all data i systemet kring riskerna, det vi gjorde var att ta fram ett sätt att enkelt visa informationen med hjälp av ett ”trafikljus” där kritiska punkter visades direkt med rödljus, som alla på arbetsplatsen snabbt kunde uppfatta. Vi undviker onödiga risker som kan uppstå om alla inte har tillräcklig information. Det blev en annan struktur på det dagliga arbetsmiljöarbetet med ett helt annat engagemang från personalen, berättar Karl.
Genom att all information fanns samlad i modellen kunde alla snabbt se vilka risker som fanns i deras arbetsområde och den som åtgärdat en brist la enkelt in en bild i systemet som bekräftelse på att problemet var åtgärdat. Det gjorde dels att bristerna åtgärdades snabbare med löpande uppföljningar, dels att ingenting föll mellan stolarna.

– Vi såg också hur personalen började hjälpas åt på ett helt annat sätt än tidigare för att alla skulle få en bra arbetsmiljö. Betongare gick och hjälpte rivaren, till exempel, med ett problem medan de väntade på betongbilen. Utan systemet hade de inte vetat om att rivaren hade problem. Det här byggde en lagkänsla på ett helt annat sätt, säger Karl.
Han tillbringade närmare hälften av sin arbetstid ute på arbetsplatsen och hade som målsättning att lära sig namnet på alla som arbetade på bygget – för att ytterligare bygga lagkänsla.
– Alla hjälptes åt för att det skulle bli en bra arbetsmiljö och till slut var de risker som lades in i systemet så små att det mer handlade om städning än säkerhet. En oanvänd gipsskiva som stod kvar någonstans till exempel.
Arbetssättet har varit uppskattat, flera underentreprenörer vill komma tillbaka och arbeta med Byggstyrning i liknande projekt.
– Vi har jobbat på samma sätt med trafikljuset i ett projekt i Uppsala som nyligen avslutats och vi kommer ta med oss det till nästa produktionsprojekt vi har och även se hur vi kan skruva ytterligare lite till för att få det ännu bättre, säger han.
För att lyckas med arbetsmiljöarbetet i produktionen krävs noggrann planering och projektering. På Byggstyrning är de vana att redan i modellerna lägga in bygghissar, kranar och ställningar för att tidigt se var eventuella risker finns. Dessutom läggs stor vikt vid att involvera yrkesarbetarna och ta vara på deras expertis.
– I varje beslut vi tar är arbetsmiljö högst prioriterat och att tänka på projektet som helhet hela tiden. Det är ”Projektet AB” som gäller inte ”Vent AB” eller ”El AB”. Alla är lika viktiga för projektet, konstaterar Karl.
Text: Ann-Louise Larsson